Naszym głównym tematem redakcyjnym jest zdrada. Piszemy o jej przyczynach, skutkach i sposobach unikania. Jednym z niedobrych sygnałów, które mogą prowadzić do niewierności w związku, jest mentalny powrót do poprzednich relacji i byłych partnerów. Dostaliśmy takie pytanie od jednego z naszych czytelników: Czy warto dawać prezenty byłym dziewczynom? Spróbujmy tę tezę uogólnić i rozstrzygnąć.

Cykliczny powrót w myślach lub nawiązywanie kontaktu z partnerami z przeszłości nie niesie w sobie żadnych pozytywnych aspektów. Oznacza to, że nadal czujemy coś do tamtej osoby, a zatem będzie ona ciągłym „zagrożeniem” dla naszego obecnego związku. Utrzymywanie takiego kontaktu będzie dodatkowym bodźcem wątpliwości w obecnych relacjach.

Dlatego też dawanie prezentów na różne okazje dla byłym partnerom nie jest zbyt rozsądną decyzją. Warto uściślić, że samo w sobie wręczanie prezentów to, mówiąc kolokwialnie, fajna sprawa. Ale w przypadku poprzednich relacji nie będzie ono świadczyć o szczerych intencjach uszczęśliwienia drugiej osoby poprzez drobny upominek z okazji, na przykład urodzin, a jedynie stanowić kolejny pretekst do tego, żeby się zobaczyć i zamienić kilka zdań.

Wyjątki są, bo są też osoby, które świadomie mogą rozgraniczyć poprzednie relacje i obecny związek. Ale jak dużo na świecie jest tak silnych mentalnie osobników? Dość mało. I nawet dla nich utrzymywanie kontaktu z poprzednim partnerem może być nie lada wyzwaniem i codzienną „prowokacją”, która przy niefortunnym zbiegu okoliczności może doprowadzić do zdrady.

Reasumując, można przeprowadzić niezbyt przyjemną, ale wymowną analogię, – tak samo jak osoby na odwyku powinny ograniczyć przybywanie na imprezach i „oglądanie” alkoholu/papierosów/narkotyków na obrazkach, filmikach i zdjęciach kolegów; partnerzy w związku również nie powinny się prowokować poprzez utrzymywanie kontaktów z poprzednich relacji. Prezenty są doskonałym pomysłem i warto je dawać nie tylko najbliższym osobom, ale czy w przypadku już przeszłych związków będzie chodziło o sprawianie przyjemności osobie otrzymującej upominek, czy o zaspokajania własnego pragnienia kontaktu z byłym partnerem?