Rozmowa, która ratuje małżeństwo

Człowiek zmienia się przez całe życie, osoba którą znało się 5 czy 10 lat temu zdecydowanie nie będzie już taka sama. Doświadczenia życiowe kształtują charakter, ludzie których poznajemy po drodze wpływają na nas i nasze postrzeganie świata. Naturalną koleją rzeczy jest również dojrzewanie do pewnych zachowań i postaw, o ile w głównej mierze brane jest to za dobra kartę o tyle są kwestie, w których chciałoby się widzieć w kimś wciąż beztroskiego 20latka. Pobierasz się z ukochaną osobą, szalejecie na swoim punkcie, mijają lata i nagle uświadamiasz sobie, że druga osoba stała się niepokojąco obca? A może to w Tobie zaszła zmiana, nie tak nagła aby można było ją dostrzec z dnia na dzień, ale przecież kropla drąży skałę. Powstaje mur, a co jeśli to nie jest już TA osoba, w której się zakochałem?

Rozmowa jest podstawą udanego związku, bez wspólnego dialogu nie dojdziecie do porozumienia. Nie można też jednoznacznie stwierdzić, iż poznało się kogoś do końca, a w szczególności partnera. Wiele osób w związkach ze stażem ma tendencje do uznawania statusu quo – stan rzeczy pozostał niezmieniony, nic bardziej mylnego! Nie można brać za pewnik kiedyś uzyskanych informacji ponieważ mogą być już…przeterminowane. Jak więc rozmawiać z partnerem aby na nowo się poznać?

  1. Small talk

Jak pokazują badania John Gottman i Janice Driver, badaczy zajmującymi się parami, większy wpływ na budowanie więzi w związku mają niezobowiązujące pogawędki na codzienne, bieżące tematy niż emocjonalne rozmowy inicjowane zwrotem „Musimy porozmawiać..” od którego włos jeży się na głowie.

  1. Mów o swoich uczuciach i pozwól na to drugiej stronie

Czasami proste słowa są najlepsze, powiedź partnerowi jak czujesz się w waszym związku, co jest dla Ciebie ważne, co robi dobrze a nad czym dobrze byłoby jeszcze popracować. Nie zapominaj o delikatności, szczera rozmowa nie oznacza wytykania błędów, ma przynieść oczyszczenie – nie kłótnie. Żadna skrajność nie jest dobra dlatego długa litania Twoich potrzeb również nie przyniesie oczekiwanego skutku, w zamian pozostaw w rozmowie też miejsce na uwagi drugiej strony, co na pewno zostanie docenione.

  1. Zadawaj pytania

Zadawanie pytań podczas rozmowy pokazuje, że aktywnie słuchasz partnera i wykazujesz zainteresowanie rozmową. Nie ma przecież nic milszego dla rozmówcy niż docenienie poruszanego tematu. Unikaj natomiast pytań sugerujących, że znasz się lepiej na temacie – urażone ego partnera na pewno nie wpłynie pozytywnie na wasze relacje.

  1. Pasja łączy ludzi

W młodości często aktywnie spędzaliście czas, dziś żyjecie w pośpiechu i już nie ma na to czasu? Nic dziwnego, że już się między wami nie klei. Naturalne jest to, że lepiej dogadujemy się z ludźmi, z którymi mamy coś wspólnego. Szczególnie istotne jest to podczas nieporozumień w związku, nawiązanie do wspólnie mile spędzonych chwil obniża poziom stresu i napięcia spowodowanego konfliktem. Dbaj więc o to by takich chwil było jak najwięcej.

  1. Przytulajcie się!

Instynktownie wiemy, że przytulanie jest dla nas dobre. Widać to szczególnie po małych dzieciach kiedy to przytulenie przez rodzica natychmiast je uspokaja. Pomimo, iż wyrośliśmy już z okresu przedszkolnego kontakt fizyczny z ukochaną osobą wciąż jest nam potrzebny. Przytulanie z partnerem pozwala na poczucie więzi i bezpieczeństwa. Jak wykazały badania naukowców z Uniwersytetu VU w Amsterdamie, dotyk i przytulanie może redukować lęki egzystencjalne u osób z niskim poczuciem własnej wartości.

  1. Inny punkt widzenia

Stephen R. Covey, mówca motywacyjny, napisał kiedyś, iż „Większość ludzi nie słucha, by zrozumieć, ale by odpowiedzieć”. Dla lepszego zrozumienia partnera warto spojrzeć jak sytuacja może wyglądać z jego punktu widzenia, w końcu jak z kolei powiedział Terry Pratchett „Nie wszystko jest czarne albo białe. Istnieją liczne odcienie szarości.”. Zdecydowanie łatwiej jest budować relacje opartą na empatii niż egoizmie.