Bliskie relacje bezspornie są nam potrzebne. Mogą być trudne, ale przez to nie tracą swojego uroku. Jeśli dogadujemy się w związku, to nie ma powodów, żeby się martwić. Jak tylko relacje napotkają trudności, wtedy wspólne życie może już nie wyglądać tak pięknie.

Jeśli jesteście razem przez dłuższy czas, możecie najzwyczajniej utknąć w codziennej rutynie. Wtedy bezrefleksyjnie patrzymy na zachowania drugiej połówki, nie zauważając negatywnych zmian. Dlatego zrobienie kroku do tyłu i zaobserwowanie tego, co się dzieje w związku z perspektywy „obcej osoby” bezspornie się przyda.

Nie ma idealnych relacji. Nawet najszczęśliwsze pary mogą nie zgadzać się ze sobą i delikatnie się kłócić. Ale jeśli spojrzymy na związek bez założonych różowych okularów, to będziemy mogli zobaczyć, czy te małe spory nie są tak naprawdę dużymi skandalami. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem okaże się odejście i zadbanie o własne szczęście. Partner przy tym za bardzo nie ucierpi, ponieważ wspomniane kłótnie są jawną oznaką tego, że w relacjach pomiędzy wami również czuje się niekomfortowo.

Poniżej przedstawiamy pięć sygnałów, które sugerują, że związek trzeba zakończyć:

  1. W związku jesteście cały czas nieszczęśliwi

Każde relacje, przyjacielskie, partnerskie czy małżeńskie, powinny dawać partnerom poczucie szczęścia. Musicie z niecierpliwością czekać na spotkanie z drugą połówką i cieszyć się ze spędzonego razem czasu. Oczywiście nie da się cały czas być szczęśliwym. Ważne natomiast stale, niezależnie od różnych okoliczności, odczuwać bezpieczeństwo, wsparcie i miłość.

Jeśli cały czas czujemy się nieszczęśliwie, może jest to pora, żeby zapytać: „Dlaczego”? Powód może kryć się w nas samych, ale często to właśnie partner jest tą właściwą przyczyną. Trzeba ustalić, dlaczego jesteśmy nieszczęśliwi, żeby albo to naprawić, albo zakończyć związek. Nie ma nic złego w tym, żeby się przyznać, że w relacjach nie ma już tego wsparcia i wierności, które były kiedyś.

  1. W związku idziecie w różnych kierunkach

Zdarza się, że zaczęliście relacje we wspólnym punkcie wyjściowym, wspierając się nawzajem we wszystkich poczynaniach. Długotrwałe relacje mogą być naprawdę wspaniałe, jeśli będziecie się rozwijać razem z partnerem. Zdarza się jednak tak, że dążycie do kolejnych szczytów z różną prędkością i w różnych kierunkach. Jeśli wasze drogi powoli się rozchodzą, nie będzie łatwo zbudować wspólne życie.

Również, jeśli wasz poziom emocjonalny jest inny niż waszego partnera, w związku z czym pragniecie czego innego (jeden marzy o tym, żeby się wzbogacić, drugi chce wprowadzić spokój i duchowość do wspólnego życia), to w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem dla obu stron będzie rozstanie się. Jeśli jednak jesteście gotowi kontynuować związek, dobrą praktyką będzie ustalenie, czego każdy z was oczekuje od tych relacji.

  1. Brak wsparcia w związku

Wsparcie jest kluczem do każdych relacji. Wszyscy chcą czuć, że ich partner wierzy w to, co robi druga połówka i zawsze jest obok. Ale jeśli w związku zabraknie wsparcia, zaczynamy czuć, że jesteśmy lekceważeni i przestajemy realizować potencjał wspólnego życia. Wsparcie emocjonalne również jest ważne, jeśli nie najważniejsze. Jego brak zaczyna nas boleć i bezpośrednio wpływa na nasze szczęście. Jeśli widzimy, że partner przestaje „inwestować” w związek i często nie ma go obok w najważniejszych momentach, wtedy może to być odpowiedni moment, żeby porozmawiać o waszych relacjach bądź po prostu odejść.

  1. Przemoc w związku w każdym jej przejawie

Pod tym pojęciem kryje się przemoc fizyczna, psychologiczna, seksualna, finansowa itd. Jeśli jest wobec was stosowana, jest to wyraźny sygnał, że trzeba skończyć taki związek. Przemoc jest bardzo destrukcyjna, a osoba, która ją stosuje, często będzie próbować zatrzymać was w związku, żeby nie stracić swojej jedynej ofiary. Odejście więc jest kwestią własnego bezpieczeństwa. Zakończyć w ten sposób relacje, zwłaszcza wieloletnie, może być ciężko. Pomoc można znaleźć podczas wizyty u psychologa lub poprzez rozmowę na linii wsparcia. Pamiętajcie, w tej trudnej sytuacji nie musicie zostawać sami.

  1. Brak zaufania w związku

Podstawą wszystkich relacji ma być zaufanie – między wami i waszym partnerem powinno być ono bardzo mocne. Jeśli jest odwrotnie, oznacza to, że zaczynamy wątpić w szczerość drugiej połówki. Wynikiem tego może być między innymi zazdrość i ciągłe podejrzewanie o zdradę. Jeśli przestajemy ufać partnerowi, to można spróbować nad tym wspólnie popracować i odzyskać wcześniejsze zaufanie. Jego utrata to kolejny jawny sygnał, że w związku dzieje się źle i ten problem potrzebuje szybkiego rozwiązania.

Jeśli jednak próby naprawy sytuacji zostały już podjęte i nie przyniosły skutku, możliwe, że wasza druga połówka zdecydowanie za bardzo nadwyrężyła zaufanie i nie jesteście w stanie z tym się pogodzić. Zakończenie związku może być bardzo dobrym i jedynym rozwiązaniem. Nie ma nic haniebnego w przyznaniu się, iż nie chcemy być z kimś, komu nie możemy zaufać w stu procentach.

Powyższe sytuacje stawiają przed partnerami ciężki wybór – kontynuować walkę o związek, czy zakończyć go i rozejść się w zgodzie. Warto jednak zastanowić się, czy w tym pierwszym przypadku kompromisy kosztem własnej wygody będą opłacalne. Może to właśnie przez odejście zrobimy lepiej sobie i naszej drugiej połówce.