W 1997 roku psycholog Arthur Aron wraz ze swoim zespołem badaczy opracował pytania rzekomo prowadzące do błyskawicznego zakochania się w drugiej osobie i to z odwzajemnieniem. Cały eksperyment został opisany w jego pracy pod tytułem „The Experimental Generation of Interpersonal Closeness: A Procedure and Some Preliminary Findings. To właśnie tam zawarł pełną listę pytań wraz z instrukcją postępowania i objaśnieniem całego procesu poznawczego dwóch obcych osób. Według psychologa jest to „studium bliskości”, które służy szybkiemu zbliżaniu się do swojego partnera.

Badania po latach zostały opisane w brytyjskim „The Guardian”. Jak się okazało, Aron wraz z zespołem przeprowadzili eksperyment na sobie. Zadawanie pytań zajęło im ponad godzinę, po czym musieli przez kilka minut patrzeć sobie głęboko w oczy. Pół roku po badaniach jedna para się pobrała.

Poniżej zamieszczamy listę stworzonych przez Dr Arthura Arona pytań. Zostały one podzielone na trzy równe zestawy. Pytania są odpowiednio stopniowane od pozornie prostych do bardzo trudnych i osobistych:

Zestaw I

 1. Gdybyś mogła zaprosić na kolację dowolną osobę. Kto by to był?
 2. Czy chciałbyś być sławny? W jaki sposób?
 3. Czy przed rozmową telefoniczną powtarzasz sobie w głowie, co powiesz?
 4. Co to jest dla ciebie „doskonały dzień”?
 5. Kiedy ostatni raz śpiewałeś samotnie? A kiedy komuś?
 6. Gdybyś mógł żyć 90 lat, czy wolałbyś zachować umysł czy ciało trzydziestolatka?
 7. Czy masz jakąś teorię jak umrzesz?
 8. Nazwij trzy rzeczy, które ty i twój partner macie wspólne?
 9. Z czego jesteś najbardziej wdzięczny w swoim życiu?
 10. Co byś zmienił w sposobie, w jaki zostałeś wychowany?
 11. Masz cztery minuty. Opowiedz w ciągu nich historię swojego życia z największą ilością szczegółów.
 12. Z jaką nową umiejętnością chciałbyś się obudzić jutro rano?

Zestaw II

 1. Gdyby kryształowa kula mogła powiedzieć ci prawdę o tobie, o twoim życiu, przyszłości albo czymkolwiek innym, co by to było?
 2. Czy jest coś, o czym marzysz, aby robić od dłuższego czasu? Dlaczego tego jeszcze nie zrobiłeś?
 3. Co jest największym osiągnięciem twojego życia?
 4. Co najbardziej doceniasz w przyjaźni?
 5. Co jest twoim najcenniejszym wspomnieniem?
 6. Jakie jest twoje najgorsze wspomnienie?
 7. Gdybyś wiedział, że w ciągu roku umrzesz, czy zmieniłbyś cokolwiek w swoim życiu? Dlaczego?
 8. Co dla ciebie oznacza przyjaźń?
 9. Jaką rolę odgrywają w twoim życiu miłość i uczucie?
 10. Podziel się pięcioma najbardziej pozytywnymi cechami twojego partnera.
 11. Jak bliskie i ciepłe są stosunki w twojej rodzinie? Czy uważasz, że twoje dzieciństwo było szczęśliwsze niż większości ludzi?
 12. Co sądzisz o swojej relacji z matką?

Zestaw III

 1. „My…” – powiedz trzy zdania o Was zaczynając w ten sposób każde.
 2. Dokończ zdanie: Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym patrzeć na…
 3. Jaka informacja o Tobie była by ważna dla kogoś, kto miałby stać się Twoim przyjacielem?
 4. Powiedz partnerowi, co w nim lubisz. Bądź wyjątkowo szczery, ujawnij coś, czego nie powiedziałbyś osobie nowo poznanej.
 5. Podziel się z parterem wspomnieniem kłopotliwego wydarzenia w Twoim życiu.
 6. Kiedy ostatnio płakałeś samotnie? A kiedy przed inną osobą?
 7. Powiedz partnerowi, co w nim już lubisz.
 8. Co, jeśli cokolwiek, jest zbyt poważnym tematem do żartów?
 9. Gdybyś dziś w nocy miał umrzeć, a wcześniej już nie zamienić słowa z nikim, jakich niewypowiedzianych słów byś najbardziej żałował? Komu ich nie powiedziałeś?
 10. Uratowałeś z pożaru domu wszystkich najbliższych i zwierzęta. Możesz jeszcze raz wejść do niego by wynieść jedną rzecz. Co to będzie?
 11. Śmierć, którego z członków Twojej rodziny byłaby dla Ciebie największym przeżyciem. Dlaczego?
 12. Podziel się z partnerem osobistym problemem i poproś o radę. Później zapytaj, jak partner odebrał problem, który wybrałeś.

Długo można się zastanawiać, na ile taka metoda jest skuteczna w sprawach miłosnych, natomiast opracowane przez Arthura Arona zestawy pytań niewątpliwie można zastosować wówczas, gdy już stworzony związek jest w kryzysie. Częstym powodem nieporozumień między partnerami jest brak ich otwartości na osobowość drugiej połówki. Zdarza się nam tworzyć związek z osobą, której tak naprawdę nie znamy – jej preferencji, pragnień, strachów i wątpliwości. Dlatego zaczynamy się oddalać.

Powyższe pytania pomagają poznać naszego partnera lepiej, a co za tym idzie, zrozumieć, czego z jego perspektywy może brakować w związku, żeby był on idealny. Zadziała tu również pewien psychologiczny schemat. Bardziej ufamy osobie, którą znamy od A do Z. A to właśnie między innymi na zaufaniu są oparte prosperujące związki. Nieprzypadkowo w gabinetach psychologów małżeństwa w kryzysie ćwiczą spadanie do tyłu, wierząc, że partner zdąży złapać swoją drugą połówkę.

Warto zatem już teraz poświęcić jeden wolny weekendowy wieczór, żeby spędzić go odkrywając osobowość siedzącej naprzeciwko osoby. Będzie to świetna okazja, żeby na nowo poznać siebie oraz partnera, a zarazem umocnić związek.