5 rzeczy, których należy się wystrzegać po odkryciu zdrady

Zdrada jest wielkim bólem, który zadaje nam najbliższa osoba. Moment, w którym odkrywamy nieuczciwość partnera lub partnerki jest ciosem, z którego bardzo trudno się podnieść. Im większe zaufanie, którym obdarzyliśmy najbliższych, tym większe rozczarowanie, ból i złość. Jednak kłębiące się w nas uczucia nie powinny przysłaniać tego, co naprawdę ważne, dlatego w chwili najtrudniejszej należałoby się zapytać, co zrobić po zdradzie, a jakich rzeczy należałoby się wystrzegać. Oto pięć takich przypadków, których należy się wystrzegać po odkryciu zdrady.

Trzymaj na wodzy emocje

Pierwszą rzeczą, jaką mamy ochotę zrobić jest rzucić wszystko i uciec. Nasze emocje w takich sytuacjach nad nami panują. To one podpowiadają jak się zachować, co zrobić, a nie zawsze jest to dobry doradca. Pamiętajmy, że musimy starać się je powstrzymać. Najlepiej zachować stoicki spokój i hołdować zasadzie, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Warto skupić się na sobie i nie pozwolić emocjom zatryumfować.

Porozmawiaj z kimś

Nie wolno nam wdać się w niepotrzebne rozmowy z partnerem lub partnerką. Musimy jak najszybciej odseparować się od niego i w spokoju przedyskutować zdarzenie z bliskimi nam osobami. Mogą to być przyjaciółki lub rodzice, jednak należy pamiętać, aby były to osoby raczej bezstronne, które nie będą powtarzały nam „a nie mówiłam” lub „trzeba było wcześniej o tym pomyśleć”. Muszą to być osoby, które będą w stanie nas wysłuchać i w pewien sposób pozwolić nam pomyśleć inaczej o całej sytuacji.

To nic nie da. Wielokrotnie szukamyzemsty w ramionach innych osób lub snując wizje, które pogrążą nie tylko naszych bliskich, którzy nas zawiedli, ale także tę drugą stronę. Niepotrzebne kumulowanie złości niepozwoli przejść nam tego etapu i sprawi, że tylko bardziej będziemy się nakręcać. Z kolei przejście do czynów może sprawić, że za chwilę zemsta stanie się naszym gwoździem do trumny. Nieraz chwila zapomnieniaw szale może skończyć się uczynkiem, którego konsekwencje pozostaną z nami do końca życia.

Nie wyrzucaj mu za każdym razem

Jemu albo jej. Notoryczne wyrzucanie przy każdej okazji tego, jak bardzo się zawiedliśmy nie zaprowadzi nas do niczego. Nie bądź detektywem każdej sytuacji. Co więcej – sprawi, że będziemy się czuli wciąż osaczeni tym, co się stało i nie będziemy mogli sobie z tym poradzić. Z psychologicznego punktu widzenia potrzebujemy czasu na przepracowanie traumy i straty, jednak podsycając w sobie złość i negatywną energię nie będziemy mogli wrócić do normalności i nie damy sobie szansy na zwyczajne funkcjonowanie.

Uważaj na nałogi

Tendencję do wpadania w nałóg w sytuacjach stresowych, zwłaszcza jako reakcja na wykrycie zdrady mają głównie kobiety. Zwykle jest to alkohol, który tłumi zmysły i nie pozwala natrętnym myślom wracać. Alkohol nie jest jednak sposobem na przepracowanie całej sytuacji i nie zaradzi na problemy. Jednak moment po zdradzie jest, nomen omen, zdradliwy i z łatwością może sprawić, że stracimy kontrolę nad naszym życiem.

Zdrada to niezwykle trudny emocjonalnie moment w naszym życiu. Jednak zdarzyć się może każdemu dlatego nie warto poddawać się emocjom i niszczyć tego, na co do tej pory pracowaliśmy. Ważne, byśmy potrafili odnaleźć się i zająć się samym sobą, dzięki czemu będziemy mogli w leszy sposób przepracować ten okres i wrócić silniejszymi.