Przyczyny spadku libido partnera lub partnerki

Współżycie seksualne to w większości przypadków podstawa udanego związku. Zbliża do siebie partnerów, a przy tym przynosi wiele korzyści zdrowotnych, wynikających m.in. ze zwiększonego poziomu endorfin (“hormonów szczęścia”). Niestety nie oznacza to, że każdy odczuwa potrzebę bliskości w tym samym stopniu.

Co robić, gdy twój partner lub partnerka traci całkowicie zainteresowanie seksem? Ten problem jest możliwy do rozwiązania tylko wtedy, gdy poznamy dokładnie jego przyczyny. Często należą do nich:

  1. Stres i przemęczenie. Po całym dniu ciężkiej pracy często przychodzi wypalenie. Gdy wieczorem najwygodniej jest usiąść przed telewizorem lub pójść wcześniej spać, seks przestaje być priorytetem.
  2. Kompleksy. Niskie poczucie własnej wartości dotyczące wyglądu lub sprawności seksualnej może skutecznie zniechęcić do współżycia. Być może partnerka wycofuje się z powodu rozstępów czy cellulitu, których ty nawet nie zauważyłeś.
  3. Nieporozumienia i kłótnie. Niewyjaśnione spory czy żal do partnera sprawiają, że spędzanie czasu razem brzmi jak nieprzyjemny obowiązek. Warto upewnić się, że nie zaistniało między wami jakieś spięcie, o którym już nie pamiętasz.
  4. Choroby przewlekłe lub przyjmowane leki. Cukrzyca, depresja czy choroby tarczycy mogą prowadzić do obniżenia popędu seksualnego. Podobne działanie mają też leki, zwłaszcza hormonalne. W przypadku kobiet częstą przyczyną są tabletki antykoncepcyjne.
  5. Niewierność i brak zainteresowania związkiem. Często z góry wykluczamy ten powód spadku libido, bo jest on najtrudniejszy do zaakceptowania. Niestety trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku zdrady życie intymne często cierpi jako pierwsze.

Niezależnie od przyczyny, szczera rozmowa i wspólne poszukiwanie korzeni problemu mogą sprawić, że wasza bliskość fizyczna znowu zakwitnie.