Mężczyźni zdradzający żony w ciąży. Temat tabu czy powszechnie znany standard?

Istnieją trzy typy męskich zachowań seksualnych podczas ciąży partnerki. Pierwszy przypadek dotyczy partnera, dla którego brzemienny stan partnerki powoduje, że staje się ona mniej pociągająca. Na przeciwległym biegunie znajdują się mężczyźni, u których pociąg seksualny, gdy żona spodziewa się dziecka rośnie. Do typu trzeciego zaliczają się mężowie, u których poziom libido, ze względu na przeżywanie ojcostwa i zmiany hormonalne spada.

Zdradzanie żony, która spodziewa się dziecka jest niestety dość powszechnym zjawiskiem, a jednocześnie tematem tabu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że gdyby temat stosunków podczas ciąży, niesłusznie nie należał do wstydliwych, a świadomość zainteresowanych osób wzrosła, znacznie spadłaby ilość aktów zdrady.

Kluczowe znaczenie ma fakt, że ciąża kompletnie nie wyklucza seksu. Jeżeli nie jest zagrożona to stosunki seksualne nie mają najmniejszego wpływu na zdrowie płodu. Pociąg seksualny małżonków spodziewających się dziecka jest z reguły indywidualną sprawą i trudno wskazać dominujący model. U kobiet niższe libido z pewnością występuje, gdy odczuwają fizyczne dolegliwości związane z ciążą – ból głowy, nudności, bezsenność.

Osobną kwestię stanowią obawy partnerów, często wynikające z nieświadomości. Kobiecie, mimo że pragnie seksu, może wydawać się, że z powiększonym brzuchem i zmienioną figurą będzie dla męża nieatrakcyjna. Mężczyzna z kolei obawia się o zagrożenie dla płodu wynikające ze stosunku. I właśnie seksualna asceza wynikająca z mylnych przekonań niekiedy popycha mężczyzn do zdrady.

Jest bardzo istotne, by małżonkowie nie traktowali sfery erotycznej podczas ciąży jak tematu tabu i otwarcie rozmawiali o swoich potrzebach seksualnych. Bo czy wiara w mity nie jest absurdalnym źródłem napięcia, niepokoju, a w konsekwencji chwili słabości z której wyniknie zdrada małżeńska?